W Uboczu Środkowym, na wzgórku w lesie, znajduje się okazała budowla przypominająca kształtem rodzinny grobowiec lub zminiaturyzowane mauzoleum. Kształt, materiał użyty do jej wzniesienia, lokalizacja na zalesionym wzgórku, wskazuje na wyjątkowość sytuacji i świadczy o majętności fundatora.

        Do budowy fundamentu grobowca użyto żelbetonu, część nadziemna zbudowana jest z potężnych, profilowanych płyt marmurowych. Prawa część budowli patrząc od zachodu jest zdewastowana, przyczyną były prawdopodobnie poszukiwania ukrytych skarbów. W części środkowej na portalu, ślady po skutych literach (cyfrach) - ich ilość wskazuje na przymocowanie napisu bezpośrednio do marmuru. Napis musiał informować o intencji fundatora obelisku. Po lewej stronie od czoła widoczne 4 haki mocujące w przeszłości tablicę ze szczegółami wzniesienia budowli. Zachowały się stopnie schodów (płyty z piaskowca, betonu, marmuru) prowadzące od podnóża wzniesienia do grobowca.

           Według relacji mieszkańców Ubocza, grobowiec został postawiony dla upamiętnienia rodzinnej tragedii - na torach, w pobliżu wiaduktu miała zginąć 4-letnia dziewczynka, córeczka właścicieli majątku. 

 

                                   dziękuję p. Popielom za pomoc w wyjaśnianiu historii mało znanego,

                                ukrytego w gęstwinie drzew i krzewów poniemieckiego świadka historii